فرش کاشان

دانستنی هایی در مورد فرش کاشان

knowing-about-carpet.jpg

فرش از لوازم ضروری است که در اکثر خانه های ايراني‌ خصوصا آن هایی که معماری سنتی دارند به عنوان کف پوش مورد استفاده قرار می گیرد . با وجود اینکه خرید و فروش فرش از زمان های دور در ایران رواج داشته است اما هنوز هم موقع دیدن طرحها و انواع مختلف آن سردرگم می شویم و از خریدهای سخت منزلمان به حساب می آید که با آشنایی بیشتر و توجه به نکاتی در هنگام خرید می توان انتخابی خوب و مطمئن را رقم زد .  در حالت کلی فرش ها و انواع تولیدات نساجی در دو دسته کلی دستبافت و ماشینی جای می گیرند . تفاوت عمده این دو دسته در نوع بافت و الیاف بکار رفته به عنوان نخ خاب خواهد بود . شهرهای کاشان ، اصفهان ، مشهد و تبریز از پیشتازان در این عرصه هستند که تولیدات خود را در بازارهای جهانی به فروش می رسانند . در ادامه با ارائه مطالبی در رابطه با فرشهای ماشینی و دستبافت بیشتر با فرش کاشان آشنا خواهیم شد .


دانستنی هایی در مورد فرش دستبافت کاشان

فرش‌هاي دستباف به فرشهایی گفته می شود که گره به گره آن توسط دست هنرمندان و فرش بافان زده شده و سرشار از هنر و ارزش است . در کل فرش دستبافت کاشان در قالب سه دسته اصلی با نام های : ترنج ، خشتي و افشان با استفاده از دستگاه و دارهای قالی بافته می شوند . در ميان سه دسته مطرح شده لچک ‌ترنج در سراسر دنیا طرفدارانی به خود جلب کرده و از پرفروش ترین آثار هنر نساجی کاشان است که مي‌توان ادعا داشت فرش ترنجی در اکثر خانه‌ هاي ايرانيان وجود دارد . حاشيه‌ هاي پهن در چهار طرف فرش و وجود طرحي بيضي يا دايره وار در ميان آن از نگاره های مختص ترنج و ویژگی اصیل فرش دستبافت است . استقبال زیاد ناشی از نگاره های متقارنی است که در چهار ربع فرش قرار گرفته و همگی به سمت محراب به عنوان نقطه تمرکز جمع شده اند . ترنج برگرفته از معماري ساختمان‌هايی ست که در آخر دوره اشکانيان شهرت فراوانی داشتند و بر سردر ایوان و حياط ساختمان‌هاي دوره اشکانیان گچ بری می شدند . لچک‌ هایي در اطراف فرش وجود دارد که نماد باغچه ‌هاي سرسبز خانه های قدیمی است که خانواده ها را دور هم جمع می کرده ، همچنین محراب یا ترنج را می توان به حوض وسط حیاط که به شکل بیضی یا دایره ساخته می شده است نیز نسبت داد .


در طرح های افشان که بعدها بوجود آمد و توانست دسته ای از فرشهای دستبافت کاشان را به خود اختصاص دهد ، ویژگی بارز آن این است که لچک و ترنج از نقشه حذف اما حاشیه حفظ شد . طرح افشان همانطور که از نامش مشخص است افشان و آشفته بوده است ، بدین صورت که در وسط فرش طرحی از گلها با ساقه بلند و پربرگ دیده می شود و در انتها هر شاخه منشعب و شاخه های دیگری بوجود می آیند . در طرح خشتي به عنوان آخرین طرح معروف در حال حاضر به صورت خشت تمام سطح داخلي فرش را پوشانده است . مستطيل‌هاي مساوي شبیه به خشت فرش را به چند قسمت تقسيم کرده که در درون هر خشت نقشي متفاوت دیده می شود . نقوش درون خشت ها به هیچ عنوان تکراری و متقارن نیستند بلکه عدم تقارن و متفاوت بودن هر مستطیل نشانه مرغوبیت و ارزش بیشتر این محصول است . طرح های نام برده از معروفترین انواع فرشهای دستبافت کاشان هستند اما به این سه دسته محدود نمی شوند میتوان از انواع آن به گبه ، فرش‌هاي ترکمن و غیره اشاره کرد .


دانستی هایی در مورد فرش ماشینی کاشان

شانه و تراکم از مهمترین ویژگیهای هر تخته فرش ماشینی به حساب می آید . تراكم عرضي یا شانه تعداد ريشه ، گره یا رجی است که در يك متر عرض فرش زده می شود . برای مثال قالي 350 شانه بدین معناست که در هر متر عرض فرش 350 ريشه ، گره یا رج بکار رفته است یا با 350 گره نخ های خاب به نخ تار و پود متصل شده اند . شانه‌هاي رايج بازار عبارتند از فرش 500 شانه ، فرش 700 شانه ( پرفروش ترین فرش ماشینی ) ، فرش 1000 شانه ، فرش 1200 شانه ، 1500 شانه (ظریف ترین و دستبافت گونه ترین فرش ماشینی) . تراكم طولی فرش همان تعداد ريشه ، گره یا رجی است که در يك متر طولي فرش ایجاد می شود . برای شفاف تر شدن موضوع مثالی میزنیم . فرض کنید قالي با تراكم 500 داریم این جمله نشان می دهد که در هر متر طولي فرش معادل 500 ريشه یا گره بافته شده است . تراكم‌هاي طولي رايج در بازار عبارتند از : 2550 ، 2700 ، 3000 ، 3600 و 4500 . تراکم ها در شانه های مختلف ، متفاوت هستند .


مورد دیگری که لازم است از فرش ماشینی کاشان بدانیم مود اوليه مصرفي در فرش است . مواد اولیه و الیاف بکار رفته تعیین کننده جنس ، دوام ، ماندگاری و عملکرد فرش می باشد . الیاف بکار رفته در بافت هر فرش بايد در سه نوع نخ پرز یا خاب ، نخ تار و نخ پود باشد . نخ تار و پود در ظاهر فرش مشخص نیستند و در واقع اسکلت فرش را می سازند ، عموما از جنس پلی استر و پنبه بکار می روند . تفاوت اصلی در نخ پرز يا نخ خاب است که رنگ فرش را مشخص می کند . نخ های رنگی جهت بافت گره‌ها و سطح فرش استفاده مي‌شود . نخ خاب به دور نخ پود تابیده و به صورت گره خود را در عمق فرش محکم می کند . نخ خاب در جنس الیاف متفاوتی کاربرد دارد که به چند نمونه از ان ها اشاره می کنیم :  نخ اكريليك ۱۰/۵ دولا صد در صد اكريليك خالص‏ ، مخلوط نخ اكريليك و پلي‌پروپيلن ( به صورت مخلوطي از الياف اكريليك و پلي‌پروپيلن که در هنگام ریسیده شدن به دور هم می پیچند ) ، صد در صد پلي‌پروپيلن (‏ p.p‏ يا بي.سي.اف ( ‏B.C.F ‏) )‏ .

نخ تار و پود فرش از نوع پنبه ، پلي استر یا ترکیب این دو است ، در دوام و زيبايي فرش ، كيفيت الياف مصرفي و نوع ريس آن عامل مهمي است . برای مثال نخ های هیت ست شده ویژگی های خاص خود را دارند که در مقاوم شدن فرش هم تاثیر دارد . نخ ‌های پود پنبه عموما در قالي‌هايی که نخ خاب اكريليك دارند مصرف مي‌شود و نخ تار قالي‌ها عموما از جنس پلي‌پروپيلن و بي.سي.اف است . فرش‌هاي ماشيني کاشان در پشت خود داراي برچسبي به نام برچسب اطلاعات یا شناسنامه هستند که حاوي اطلاعات زير می باشد ؛

ابعاد : ابعاد فرشهای ماشینی استاندارد و طبق پیش فرض دستگاه خواهد بود . فرش ماشيني کاشان به علت تولید توسط دستگاههای روز دنیا در هر شكل و اندازه ای قابل تولید هستند . در پشت فرش می توان ابعاد دقیق فرش را در دو بعد طول و عرض مشاهده نمود .

ساخت : نوع دستگاه و ماشین آلاتی که فرش توسط آن بافته می شود اهمیت دارد . شناسنامه فرش بايد علاوه بر نوع ماشين بافنده را هم مشخص نماید . نوع ماشین شامل نام دستگاه ، شرکت و کشور سازنده همچنین سال ساخت می باشد .

ویژگی های ارائه شد از جمله مهمترین دانستی هایی بود در مورد فرش های ماشینی و دستبافت کاشان و شرکت تولیدی کاشان فرش از برندهای نام آشنای شهر کاشان است که ویژگی های مطرح شده را در حد بالایی تامین می کند . مراجعه به سایت رسمی شرکت تولیدی کاشان فرش و دیدن محصولات گواهی بر این ادعا است . همچنین از دیگر ویژگی ها فروش آنلاین و اینترنتی محصولات است که می توان با ثبت سفارش و درخواست در سایت محصولی با بالا ترین کیفیت و بهترین ویژگی ها با قیمتی نازل خریداری کرد . مزیت خرید آنلاین صرفه جویی در وقت ، خرید به قیمت کارخانه ، عدم متحمل شدن دشواری های حمل و نقل و اطمینان از خریدی با کیفیت است .

نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
خرید اینترنتی فرش
تفاوت فرش 700 شانه با فرش طرح 700 شانه
لیست قیمت فرش ماشینی
برطرف کردن انواع لکه روی فرش
تفاوت فرش با اقسام دیگر
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
فرش کاشانخرید فرش ماشینی کاشان
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  فرش ارزان  خرید اینترنتی فرش ماشینی  فرش با کیفیت  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  قیمت فرش  'فرش ماشینی'  'فرش ماشینی کاشان'  'فرش 1000 شانه'  فرش ماشینی کاشان  خرید فرش ماشینی  7 روز ضمانت بازگشت  فرش ماشینی چیچک  خرید فرش  فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰  فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰  فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰  فرش مشهد  شهر فرش  فرش سرمه ای  فرش ۶ متری  فرش ۹ متری  فرش ۱۲ متری  فرش ارزان قیمت  قالی کاشان  خرید اینترنتی فرش  فرش 8 رنگ  فرش 10 رنگ  فرش 12 رنگ  فرش 14 رنگ  قالیچه  تولید فرش کاشان  فرش قیطران  فرش یلدای کویر  فرش خاطره  فرش پاتریس  فرش عظیم زاده  فرش نگین مشهد  بازار فرش  tva ;hahk  tva lhadkd  فرش 500 شانه  طرح 700 شانه  farsh kashan  carpet  فرش اکریلیک  إيران السجاد  صناعة السجاد كاشان  فرش ماهی  فرش کهکشان  فرش ارکیده  فرش تخفیفی  فرش خشتی  فرش HCP  فرش نایین  فرش کرم  فرش 700 شانه تراکم 2550  فرش کودک  CARPET KASHAN  قالی  تولید فرش  فرش اکرولیک  قیمت فرش 6 متری  قیمت فرش 9 متری  قیمت فرش 12 متری  فرش 1000 شانه تراکم 3600  فرش 1200 شانه تراکم 3600  قیمت 1200 شانه  کارخانه فرش کاشان  فرش پرهام  فرش کاشان پرهام  قیمت فرش کاشان  کاشان فرش  فرش زیبا  فرش شکارگاه  خرید فرش کاشان  فرش 1000 شانه کاشان  فرش ماهور  فرش کهربا  قیمت فرش 1200 شانه  کهکشان  فرش هیت ست شده  فرش چیچک  کهکشان 700 شانه  فرش ارشیدا  لیست قیمت فرش مشهد  لیست قیمت فرش کاشان  فرش تهران  فرش طرح سنتی  فرش صاحبقران  شهر فرش تهران  اقای فرش  خرید فرش 1200 شانه  فرش 1000 شانه تراکم 3000  قیمت 6 متری 1200 شانه  قیمت 9 متری 1200 شانه  طرح فرش  قیمت فرش ماشینی  فرش مناسب  فرش جدید  فرش خاص  قیمت فرش 700 شانه  فرش 1200 شانه 3600 تراکم برجسته 

فرش خود را بدون واسطه به قیمت درب کارخانه خرید کنید

سوالات متداول قوانین و مقررات حمل و نقل

 فرش کاشان  فروشگاه فرش کاشان  فرش نگین مشهد  کارخانه فرش کاشان  تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان   است که مجموعه تولیدات صنایع فرش کاشان را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به بازار فرش و نمایشگاه های معتبر فرش به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  مهمترین  شهر فرش ایران  می باشد و برای  خرید فرش  می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه تراکم 2700  ،  فرش 700 شانه تراکم 3000 شانه نما  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با .  قیمت فرش   تولیدی است ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و یک سال بیمه ایران در فروش فرش کاشان ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت قالیچه فرش و کناره فرش در سایت فرش کاشان عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل فرش سرمه ای ، فرش کرم ، فرش روناسی ، فرش گردویی ، فرش آبی فیروزه ای ، فرش آبی کاربنی ، فرش بادامی یا فرش نسکافه ای است که در مجموعه بازار فرش کاشان با ابعاد  فرش 12 متری   ،  فرش 9 متری   ،  فرش 6 متری   و قالیچه و کناره تولید می شود. کارخانه فرش ماشینی کاشان بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین فروشگاه اینترنتی فرش ایران است

رفتن به بالا