فرش کاشان

انواع بافت در فرش

carpet-texture-and-knot.jpg

بشر از زمانی که ضرورت وجود ملزومات زندگی را فهمید در پی آن برآمد تا با منسوجی خود را در مقابل سرما و سختی زمین حفظ کند . اولین چیزی که توانستند با آن این نیاز را برطرف کنند پشم و موی حیوانات بود و در پی آن با پوست آن ها زیر انداز درست کردند . در پی پیشرفت بشر ، آموختند که می شود با در هم کردن و فشردن الیاف پشم زیراندازی ضخیم تر ساخت که نمد نام گرفت . در نهایت وقتی شگرد تابندگی و ریسندگی را یاد گرفتند نخ های پشمی تولید شد که با آن گلیم ها را بافتند و این شروعی برای ایجاد فرش گره دار با پرز دار بود . در ادامه این مطلب می خواهیم به موضوع انواع بافت و گره در فرش بپردازیم تا شما اشناییت کاملی را در این باره بدست آورید و به اطلاعات مفیدی برسید .

 

1- تعریف گره در فرش ایرانی

شیوه های بافت فرش بسته به مناطق مختلف بافت متفاوت است که این اختلاف باعث شده تا انواع گره گزاری در هر منطقه براساس سابقه بافت و شیوه مورد استفاده در بافت متنوع باشد . گره یا همان ریشه که نام های دیگری همچون ایلمک ، ایلمه ، گند ، خفت ، پیچه و کله را شامل می شود . گره ها رشته های کوتاهی از پشم یا ابریشم اند که دور پایه ی چله ها به صورت یکی از زیر و یکی از رو گره خورده و با کنار هم قرار گرفتن آن ها نقوش فرش شکل می گیرد . هرچه تراکم گره ها بیشتر باشد ظرافت و کیفیت فرش بالاتر است .

 

2- انواع گره در فرش ایرانی

دو نوع گره در قالیبافی ایران متداول است که براساس ظاهر آن ها به متقارن و نامتقارن تقسیم می شوند .

 

2-1- گره متقارن

همان گره ترکی است که با یک قسمتی از یک رشته پشم یا ابریشم به دور دو تار می پیچد و از لابه لای آن ها بیرون کشیده می شود . نام های دیگری هم دارد از جمله گره بسته و گره گوردس ولی چون قالیبافان مناطق مختلفی مثل گنجه ، ایلات قشقایی ، بختیاری ، شاهسون ، افشار ، شیروان ، تبریز ، قره باغ ، هریس ، قفقاز و همدان فرش و قالیچه های خود را با این گره می بافند که بیشتر مناطق ترک نشین هستند آن را گره ترکی می گویند .


+ گره های ترکی هم خود چند نوع دارد :
-   معمولی ترکی که به گره خوابیده یا استاندارد شهرت دارد .
-   گره ممتاز
-   گره برعکس یا برجسته

 

2-2- گره نامتقارن

گره فارسی را نامتقارن گویند زیرا شامل یک رشته پشم یا ابریشم می شود که دور تار چله را می پوشاند به این شکل که رشته یک دور کامل به دور تار و بعد از آن یک نیم دور به دور تار دیگر می زند . آن را گره باز یا سنه هم می گویند ، چون بیشتر در استان های شرقی ، جنوب شرقی ، مرکزی ایران مثل شهرهای کاشان ، کرمان ، اصفهان ، قم ، نائین ، یزد ، اراک ، مشهد و بیرجند کاربرد دارد آن را به گره فارسی می شناسند .


گره فارسی بسته به جهت آن دو نوع است :
-    گره فارسی چپ به راست
-    راست به چپ


 شناسایی نوع گره در فرشی که بافته شده مشکل است و البته در فرش ریزبافت باید با ذره بین تشخیص داد . در هر صورت برای این کار قالی را در راستای پودها به طرف پشت آن تا می کنیم تا مرکز آن پیدا باشد . اگر حلقه گره به دور پرز واضح دیده شود و نخ پود به صورت خط دندانه دار باشد می توان گفت از نوع ترکی است و اگر حلقه گره واضح نبود و نخ و پود در میان دو ردیف گره به شکل خطی مستقیم بودند پس از نوع فارسی است .

نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
خرید فرش ماشینی وینتیج و استفاده برای دکوراسیون
تاثیر فرش در دکوراسیون منزل
مراحل تولید نخ اکریلیک در فرش ماشینی
انواع جنس فرش ماشینی
تابلو فرش منظره
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
فرش کاشانخرید فرش ماشینی کاشان
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  فرش ارزان  خرید اینترنتی فرش ماشینی  فرش با کیفیت  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  قیمت فرش  'فرش ماشینی'  'فرش ماشینی کاشان'  'فرش 1000 شانه'  فرش ماشینی کاشان  خرید فرش ماشینی  7 روز ضمانت بازگشت  فرش ماشینی چیچک  خرید فرش  فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰  فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰  فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰  فرش مشهد  شهر فرش  فرش سرمه ای  فرش ۶ متری  فرش ۹ متری  فرش ۱۲ متری  فرش ارزان قیمت  قالی کاشان  خرید اینترنتی فرش  فرش 8 رنگ  فرش 10 رنگ  فرش 12 رنگ  فرش 14 رنگ  قالیچه  تولید فرش کاشان  فرش قیطران  فرش یلدای کویر  فرش خاطره  فرش پاتریس  فرش عظیم زاده  فرش نگین مشهد  بازار فرش  tva ;hahk  tva lhadkd  فرش 500 شانه  طرح 700 شانه  farsh kashan  carpet  فرش اکریلیک  إيران السجاد  صناعة السجاد كاشان  فرش ماهی  فرش کهکشان  فرش ارکیده  فرش تخفیفی  فرش خشتی  فرش HCP  فرش نایین  فرش کرم  فرش 700 شانه تراکم 2550  فرش کودک  CARPET KASHAN  قالی  تولید فرش  فرش اکرولیک  قیمت فرش 6 متری  قیمت فرش 9 متری  قیمت فرش 12 متری  فرش 1000 شانه تراکم 3600  فرش 1200 شانه تراکم 3600  قیمت 1200 شانه  کارخانه فرش کاشان  فرش پرهام  فرش کاشان پرهام  قیمت فرش کاشان  کاشان فرش  فرش زیبا  فرش شکارگاه  خرید فرش کاشان  فرش 1000 شانه کاشان  فرش ماهور  فرش کهربا  قیمت فرش 1200 شانه  کهکشان  فرش هیت ست شده  فرش چیچک  کهکشان 700 شانه  فرش ارشیدا  لیست قیمت فرش مشهد  لیست قیمت فرش کاشان  فرش تهران  فرش طرح سنتی  فرش صاحبقران  شهر فرش تهران  اقای فرش  خرید فرش 1200 شانه  فرش 1000 شانه تراکم 3000  قیمت 6 متری 1200 شانه  قیمت 9 متری 1200 شانه  طرح فرش  قیمت فرش ماشینی  فرش مناسب  فرش جدید  فرش خاص  قیمت فرش 700 شانه  فرش 1200 شانه 3600 تراکم برجسته 

فرش خود را بدون واسطه به قیمت درب کارخانه خرید کنید

سوالات متداول قوانین و مقررات حمل و نقل

 فرش کاشان  فروشگاه فرش کاشان  فرش نگین مشهد  کارخانه فرش کاشان  تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان   است که مجموعه تولیدات صنایع فرش کاشان را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به بازار فرش و نمایشگاه های معتبر فرش به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  مهمترین  شهر فرش ایران  می باشد و برای  خرید فرش  می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه تراکم 2700  ،  فرش 700 شانه تراکم 3000 شانه نما  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با .  قیمت فرش   تولیدی است ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و یک سال بیمه ایران در فروش فرش کاشان ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت قالیچه فرش و کناره فرش در سایت فرش کاشان عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل فرش سرمه ای ، فرش کرم ، فرش روناسی ، فرش گردویی ، فرش آبی فیروزه ای ، فرش آبی کاربنی ، فرش بادامی یا فرش نسکافه ای است که در مجموعه بازار فرش کاشان با ابعاد  فرش 12 متری   ،  فرش 9 متری   ،  فرش 6 متری   و قالیچه و کناره تولید می شود. کارخانه فرش ماشینی کاشان بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین فروشگاه اینترنتی فرش ایران است

رفتن به بالا