فرش کاشان

تاریخچه فرش ایران

introducing-carpet-iran.jpg

فرش ایرانی به عنوان یک هنر که از دیرباز در میان ایرانیان بوده و اسطوره ای کهن از باورهای قومی و مذهبی از زمان قدیم تاکنون بر فرهنگ و هنر ایرانیان فرمان روایی می کند. قالی (یا در معنای کلی تر فرش) به دلیل کاربرد آن و تزیینی بودنش از سالیان کهن مورد توجه اقوام مختلف ایرانیان بوده است. در کنار بالا و پایین ها، افت و خیزها و دگرگونی های فرش ایران در طی قرون حل نشده و نقاط مبهم بسیاری در آن وجود دارد. عمده مصالحی که در تولید فرش به کار میرود پشم است. تجزیه، از هم پاشیده شدن و عدم مقاومت در برابر شرایط محیطی از عمر این کالای هنری می کاهد؛ به گونه ای که اگر واقعاً به کار گرفته شود و زیر پای افراد قرار بگیرد عمر آن فراتر از نیم قرن نرفته و از بین می رود.

 

1- معروف ترین مناطق بافندگی در کشور

از جمله قدیمی ترین مناطق دارای قدمت بالای بافندگی که در دنیا نیز معروف هستند می توان از آذربایجان، اصفهان، خراسان، کرمان، همدان، کاشان و ... نام برد. در این جا به صورت کوتاه به معرفی فرش برخی از مناطق ایران (به همراه ویژگی های فرش آن) می پردازیم .

 

1-1- فرش در آذربایجان

 اقلیم آذربایجان به واسطه ی مراتع و زمین های کشاورزی و همچنین آب و هوای کوهستانی خود همواره در تولید قالی حرف اول را میزند. قالی ها و قالیچه های تولیدی به وسیله مردم روستا با ساختاری سفت و پرزهای بلند و بافت درشت خود از مردمی سخت کوش روایت می کند که با طبیعتی به محکمی کوهستان به فرش تنها به عنوان یک زیرانداز گرم می نگرند. از جمله ویژگی های فرش تبریز می توان از تلفیق طرحها و نقشه ها با همدیگر، استفاده از رنگ های طبیعی مانند روناس، گره ترکی بافت، کوتاه بودن پرز قالی، رنگ های به کار رفته تند و خام و بافت نقش های برجسته ی صورت بر روی فرش نام برد. از جمله مهم ترین نقشه های قالی تبریز اسلیمی، شاه عباسی، زیرخاکی و چهار فصل می باشد.

 

1-2- قالی در اصفهان

 هنر دوستی شاهان صفوی و ارزشی که این سلسله برای هنر و هنرمندان قائل بودند انگیزه ای بود تا با استفاده از آن بهترین هنرمندان از هر دسته و صنفی در کارگاه های قالی بافی گرد هم آیند و آثار  ارزنده ای را به وجود آورند که که حتی بعد از قرون متمادی هنوز هم زیبایی آنها چشمگیر و باور ناپذیر است. کارگاههای قالیبافی دربار صفوی در جنوب عالی قاپو بین میدان شاه و چهل ستون زیر نظر شخص شاه عباس به فعالیت خود می پرداختند. این اهتمام شاه صفوی باعث شد تا اصفهان نقش بزرگی را در بافت فرشهای نفیس موجود در موزه ها ایفا کند.

 

1-3- قالی های خراسان

 اقلیم خراسان به دلیل وسعت مراتع از مراکز عمده پرورش دام است. بافنده مشهدی هم در انتخاب پشم مرغوب از هیچ تلاشی دریغ نمی کند و برخلاف بافنده های تبریزی در تهیه طرح ها و نقشه ها وسواس خاصی به خرج می دهد. پشمی که در گره های قالی خراسان به کار رفته نرم و لطیف می باشد. این پشم در مقایسه با پشم های با کیفیت دیگر تمایل بیشتری به کهنه شدن و فرسوده شدن دارد. فرشهای خود مشهد اغلب با گره فارسی بافته میشود و در گذشته نیز با گره ترکی بافته می شد.

 

1-4- انواع فرش های ترکمن

 تقسیم بندی فرشهای ترکمن بر اساس نام قبایل ( یعنی تکه، ارساری، ساریق، یموت و چادور ) می باشد. بهترین نمونه فرشها از رنگهای قهوه ای تیره مایل به قرمز تا قرمز مایل به ارغوانی است. در قسمت های مرکزی ردیف های گل تکه وجود دارند که با خطوط عمودی و افقی سیاه به هم وصل میشوند. البته فرشهای بافت طوایف وابسته به ایل اساری، بلوچ خراسان و مناطق مرزی ایران و ترکمنستان هم در زمره فرشهای ترکمن به حساب می آیند.


" به طور کلی فرش ایرانی سرمایه ای است عظیم و تجارتی ست سودآور . به امید آن که این کالای ارزشمند در سرتاسر جهان شناخته شود و باعث افتخار و سربلندی کشور ما باشد. این کالا در عین زیبا بودن می تواند فرهنگ ایرانی را نیز به تمام دنیا نشان دهد و اروپاییان را با هنر ایرانیان آشنا کند . "

نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
بهترین فرش ۱۰۰۰ شانه
بهترین رنگ فرش برای دکوراسیون کدام است ؟
فرش ماشینی پشمی چیست
چرا خرید اینترنتی فرش به صرفه تر است ؟
تاریخچه فرش ایران
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
فرش کاشانخرید فرش ماشینی کاشان
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  فرش ارزان  خرید اینترنتی فرش ماشینی  فرش با کیفیت  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  قیمت فرش  'فرش ماشینی'  'فرش ماشینی کاشان'  'فرش 1000 شانه'  فرش ماشینی کاشان  خرید فرش ماشینی  7 روز ضمانت بازگشت  فرش ماشینی چیچک  خرید فرش  فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰  فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰  فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰  فرش مشهد  شهر فرش  فرش سرمه ای  فرش ۶ متری  فرش ۹ متری  فرش ۱۲ متری  فرش ارزان قیمت  قالی کاشان  خرید اینترنتی فرش  فرش 8 رنگ  فرش 10 رنگ  فرش 12 رنگ  فرش 14 رنگ  قالیچه  تولید فرش کاشان  فرش قیطران  فرش یلدای کویر  فرش خاطره  فرش پاتریس  فرش عظیم زاده  فرش نگین مشهد  بازار فرش  tva ;hahk  tva lhadkd  فرش 500 شانه  طرح 700 شانه  farsh kashan  carpet  فرش اکریلیک  إيران السجاد  صناعة السجاد كاشان  فرش ماهی  فرش کهکشان  فرش ارکیده  فرش تخفیفی  فرش خشتی  فرش HCP  فرش نایین  فرش کرم  فرش 700 شانه تراکم 2550  فرش کودک  CARPET KASHAN  قالی  تولید فرش  فرش اکرولیک  قیمت فرش 6 متری  قیمت فرش 9 متری  قیمت فرش 12 متری  فرش 1000 شانه تراکم 3600  فرش 1200 شانه تراکم 3600  قیمت 1200 شانه  کارخانه فرش کاشان  فرش پرهام  فرش کاشان پرهام  قیمت فرش کاشان  کاشان فرش  فرش زیبا  فرش شکارگاه  خرید فرش کاشان  فرش 1000 شانه کاشان  فرش ماهور  فرش کهربا  قیمت فرش 1200 شانه  کهکشان  فرش هیت ست شده  فرش چیچک  کهکشان 700 شانه  فرش ارشیدا  لیست قیمت فرش مشهد  لیست قیمت فرش کاشان  فرش تهران  فرش طرح سنتی  فرش صاحبقران  شهر فرش تهران  اقای فرش  خرید فرش 1200 شانه  فرش 1000 شانه تراکم 3000  قیمت 6 متری 1200 شانه  قیمت 9 متری 1200 شانه  طرح فرش  قیمت فرش ماشینی  فرش مناسب  فرش جدید  فرش خاص  قیمت فرش 700 شانه  فرش 1200 شانه 3600 تراکم برجسته 

فرش خود را بدون واسطه به قیمت درب کارخانه خرید کنید

سوالات متداول قوانین و مقررات حمل و نقل

 فرش کاشان  فروشگاه فرش کاشان  فرش نگین مشهد  کارخانه فرش کاشان  تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان   است که مجموعه تولیدات صنایع فرش کاشان را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به بازار فرش و نمایشگاه های معتبر فرش به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  مهمترین  شهر فرش ایران  می باشد و برای  خرید فرش  می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه تراکم 2700  ،  فرش 700 شانه تراکم 3000 شانه نما  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با .  قیمت فرش   تولیدی است ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و یک سال بیمه ایران در فروش فرش کاشان ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت قالیچه فرش و کناره فرش در سایت فرش کاشان عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل فرش سرمه ای ، فرش کرم ، فرش روناسی ، فرش گردویی ، فرش آبی فیروزه ای ، فرش آبی کاربنی ، فرش بادامی یا فرش نسکافه ای است که در مجموعه بازار فرش کاشان با ابعاد  فرش 12 متری   ،  فرش 9 متری   ،  فرش 6 متری   و قالیچه و کناره تولید می شود. کارخانه فرش ماشینی کاشان بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین فروشگاه اینترنتی فرش ایران است

رفتن به بالا