فرش کاشان

تهیه اسامی کهن و قدیمی انواع فرش به همراه معنی

provide-old-and-old-names-carpets.jpg

کشف و پیدا کردن قطعه‌هایی از کهن‌ترین بافته نساجی که می‌توان آن را فرش نامید اما با نوع امروزی فرش بسیار متفاوت است مربوط به دوران هخامنشی است . تصاویر و نگاره‌های بکار رفته در بافت تجلی گر نمادهای دوران هخامنشی بوده و شباهت زیادی به نقاشی‌های روی ستون‌های تخته جمشید دارد . این فرش کهن در گور یخی یکی از پادشاهان مغولستان یافت شده و احتمال می‌رود که در ایران بافته شده و طی دوران‌های جنگ توسط مغول‌ها به غارت برده شده است . قالی پازیریک نامی است که بر این بافته ارزشمند نهاده‌اند . نام پازیریک شاید در زبان امروزی ما رایج نباشد اما ازآنجا که طبق ضرب المثل معروف " هیچ کار قدیمی ها بی حکمت نیست " قطعاً نام نهادن برای هر طرح و فرش هم فلسفه خاص خود را داشته است . امروز اکثر فرش ها با نام طرح و نقشه یا نخ خاب بکار رفته در بافت نام گذاری می شود و شنونده می تواند با شنیدن نام محصول در مورد برخی از ویژگی‌ها حدس بزند . اما نام‌های قدیمی که تعدادشان هم کم نیست و از سالیان دور در ایران بافته و پرداخته می‌شدند ، نام‌هایی داشته‌اند که در این فرصت می‌خواهیم به بررسی آن‌ها بپردازیم .


نمادها و نشانه شناسی در فرش ایران

در هنر فاخر فرش بافی ایران زمین نشان داده است که در یک هنر هرچه از نظرها پنهان بماند و مورد توجه قرار نگیرد  روحی و عاطفی است که خلق کننده اثر با اثر برقرار می کند . در هنر فرش از آنجایی که مراحل تولید متعدد بوده و به خاطر تخصصی بودن هر مرحله را افراد خاصی انجام می‌دهند لازم در وجود تمام افراد حس هنر دوستی وجود داشته باشد . یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بافته‌های سنتی با بافته‌های غربی در همین موضوع است . طرح‌های سنتی در نقوش ایرانی در طول سال‌ها نشان داده است که اصالت فرش عامل مهمی در ماندگاری است هر نقش و نگاره در طرح سنتی معنای خاص خود را دارد  از همین رو در فرش های شرقی که توسط کشورهای ایران ، ترکیه ، هند و افغانستان به‌صورت انبوه تولید می‌شود هر نقش به نمادی در جهان مبدل گشته است ، اعتقادات مذهبی ، باورهای قدیمی در مورد افسانه‌ها ، اعتقادات سنتی ، آب و هوای محل زندگی ، طرز فکر و نگرش و غیره از مواردی است که به‌طور مستقیم بر نگاره‌ها تأثیر می‌گذارد .


طرح فرش شاه عباسی

علت نام گذاری فرش متناسب با طرح‌های بکار رفته در آن و دوره تاریخی بافته شده است ، وجود گل‌هایی که به نام شاه عباسی مشهور شده است نمادی از زمان دوران شاه عباس است که خاستگاه این نگاره توسط هنرمندان همان دوران بوده است . متن حاشیه‌های فرش با شاخه و برگ‌ها پوشیده شده است و در کنار ان و اسلیمی‌ها و ختائی‌ها در متن  زیبایی حاشیه را بیشتر کرده است . نقشه اصلی فرش از همین حاشیه قابل تصور است . طرح های شاه عباسی را به چند گروه فرعی تقسیم می کنند . هر طرحی که در آن گل های شاه عباسی وجود داشته باشد ، در این دسته و یکی از گونه های افشان ، لچک ترنج ، ترنج دار ، درختی ، جانوری ، شیخ صفی ، طره دار سلسله ای ، شاه عباسی تصرفی ، ترنجی طره دار ، بوته ای و لچک ترنج کف ساده قرار می گیرد . در حال حاضر این طرح ها به تعداد محدود در کارخانجات قم و با نام های امروزی تولید می شوند .


فرش طرح اسلیمی

شکل اصلی طرح اسلیمی مربوط به شاخه های دورانی که در میان برگ ها در تمام سطح فرش پخش شده اند می‌گردد . طرح اسلیمی برگرفته از درختان و گیاهانی است که در دوران خاصی در مناطق کوهستانی کشور بسیار مورد کشت و بهره برداری بوده اند امام کم کم به علت تغییرات آب و هوا و گرمایش جهانی از بین رفته و گونه های محدودی از آن ها باقی مانده است . طرح اسلیمی انواع بسیار زیادی دارد و معمولا در طرح ها و نقشه های مختلف تعداد ی از گیاهان اسلیمی به کار گرفته شده است . از معروفترین اسلیمی هایی که می توان نام برد ، اسلیمی دهن اژدر است ، طرح به شدت فاخر که نماد قدرت و توانایی ایرانیان است و طرح اولیه آن مربوط به افسانه های قدیمی ست . در طرح اسلیمی دهن اژدر ، انتهای هر شاخه از طرح به دو بخش متقارن منشعب شده و به صورت فک اژدها طراحی شده است .

همچنین روی ساقه و شاخه‌ها جوانه‌هایی زده شده که همین جوانه‌ها به شاخه تبدیل شده و در نقطه ای منشعب می‌شوند در واقع می توان گفت تعداد کمی ساقه در ابتدا وجود داشته اما با انشعاب زیاد خود توانسته است کل فضای فرش را پر کند . جوانه ها جنبه تزئین دارد و میتواند با کم و زیاد شدن نقشه را شلوغ با خلوت جلوه دهد . ریشه واژه اسلیم در زبان کهن به معنای جوانه بوده است اما وارد هنر اسلامی و اعتقادات دینی شده است به گونه ای که در طرح کف پوش های مکان های مقدس از شاخه و برگ های اسلیم استفاده می شده است . از انواع طرح های اسلیمی می توان از اسلیمی بندی ، اسلیمی شکسته ، اسلیمی دهن اژدر ، اسلیمی لچک ترنج ، اسلیمی ترنج دار و اسلیمی ماری نام برد . در حال حاضر تولیدات اسلیمی در شهرهای کاشان ، تبریز و نطنز رونق دارد .


فرش طرح افشان

طرح افشان نیز دارای گل ها و شاخ و برگهای فراوانی است که بدون نظم خاصی و بصورت پراکنده سطح فرش پراکنده شده اند علت نام گذاری افشان نیز از همین بی قاعدگی و افشان بودن طرح آمده است و برعکس فرش های موجود که اجزا و اشکال منظم ، به هم پیوسته و مرتبط دارند ، نیست . به همین علت طرح افشان توانسته در تنوع و تغییرات زیادی  تولید شده و روانه بازار شود به گونه ای که ده ها طرح اصلی و فرعی وجود دارند که در گونه افشان جای می گیرند . از جمله فرش های افشان می توان به موارد زیر اشاره کرد : افشان اسلیمی ، افشان ختائی ، افشان بندی ، افشان شکسته ، افشان گل اناری ، افشان شاه عباسی ، افشان شاخه پیچ ، افشان دسته گل ، افشان حیوان دار و افشان ترنجدار .


فرش طرح بته جقه

طرحی بسیار فاخر ، کهن و زیبا که نه تنها در فرش بلکه در کاشیها و معماری ، پارچه ها ، سرامیک ، گچ بری ها و غیره از طرح کمک گرفته شده است و به عبارتی نماد قدمت و اصالت شنایع دستی ایران است . در طرح هایی که دارای اشکال بته جقه هستند بته های زیبا در اندازه ها و رنگهای مختلف به چشم می خورد که عموما به رنگ های قرمز قهوه ای تیره هستند . معروف ترین بته جقه ها عبارتند از بته جقه ، بته شاخ گوزن ، بته ترمه ، بته سرابندی ، بته خرقه ای ، بته قلمکار اصفهان ، هشت گل ، بته کردستانی یا هشت بته ، بته میر شکسته ، بته لچک ترنج ، بته سنندج ، بته افشاری و بته بازوبندی و بوته بادامی . تفاوت بته جقه ها با نگاهی گذرا مشخص نمی شود اما با دقت می توان دید در ظرافت های خاصی انواع بته ها با یکدیگر متفاوت هستند .


در حال حاضر هم از نگاره های قدیمی حتی در طراحی های فرش ماشینی مدرن و فرش ماشینی طرح سنتی کمک گرفته می شود و حتی کشور ترکیه به دنبال بکار گیری مجدد طرح های سنتی ایرانی در بافت های خود است . بسیاری از تولید کنندگان فرش ماشینی در کنار طرح های مدرن و باب سلیقه روز به تولیداتی با طرح ها سنتی نیز مشغول هستند چراکه طرح های سنتی هرگز جایگاه خود را در بین مردم از دست نمی دهند . شرکت تولیدی کاشان فرش از جمله شرکت های نامی است که انواع طرح های مدرن و سنتی را تولید کرده و علاوه بر عرضه به بازار در سایت رسمی خود بارگذاری می کند تا مشتریان بتوانند با مراجعه به سایت و بدون صرف زمان و هزینه از طرح ها دیدن نمایند و بصورت آنلاین از محصولات خریداری نمایند . کاشان فرش این امکان را فراهم کرده که خریداران پس از مشورت با کارشناسان و خبرگان بصورت آنلاین یا تلفنی خرید محصول را بصورت اینترنتی انجام داده و در کمترین زمان ممکن محصولی باب سلیقه خود درب منزل تحویل بگیرند .

نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
نحوه پاک کردن رنگ فرش ماشینی
فرش با قیمت ارزان
خرید فرش های گل برجسته
خرید مستقیم فرش از کارخانه
فرش 700 شانه واقعی چه خصوصیاتی دارد ؟
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
فرش کاشانخرید فرش ماشینی کاشان
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  فرش ارزان  خرید اینترنتی فرش ماشینی  فرش با کیفیت  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  قیمت فرش  'فرش ماشینی'  'فرش ماشینی کاشان'  'فرش 1000 شانه'  فرش ماشینی کاشان  خرید فرش ماشینی  7 روز ضمانت بازگشت  فرش ماشینی چیچک  خرید فرش  فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰  فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰  فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰  فرش مشهد  شهر فرش  فرش سرمه ای  فرش ۶ متری  فرش ۹ متری  فرش ۱۲ متری  فرش ارزان قیمت  قالی کاشان  خرید اینترنتی فرش  فرش 8 رنگ  فرش 10 رنگ  فرش 12 رنگ  فرش 14 رنگ  قالیچه  تولید فرش کاشان  فرش قیطران  فرش یلدای کویر  فرش خاطره  فرش پاتریس  فرش عظیم زاده  فرش نگین مشهد  بازار فرش  tva ;hahk  tva lhadkd  فرش 500 شانه  طرح 700 شانه  farsh kashan  carpet  فرش اکریلیک  إيران السجاد  صناعة السجاد كاشان  فرش ماهی  فرش کهکشان  فرش ارکیده  فرش تخفیفی  فرش خشتی  فرش HCP  فرش نایین  فرش کرم  فرش 700 شانه تراکم 2550  فرش کودک  CARPET KASHAN  قالی  تولید فرش  فرش اکرولیک  قیمت فرش 6 متری  قیمت فرش 9 متری  قیمت فرش 12 متری  فرش 1000 شانه تراکم 3600  فرش 1200 شانه تراکم 3600  قیمت 1200 شانه  کارخانه فرش کاشان  فرش پرهام  فرش کاشان پرهام  قیمت فرش کاشان  کاشان فرش  فرش زیبا  فرش شکارگاه  خرید فرش کاشان  فرش 1000 شانه کاشان  فرش ماهور  فرش کهربا  قیمت فرش 1200 شانه  کهکشان  فرش هیت ست شده  فرش چیچک  کهکشان 700 شانه  فرش ارشیدا  لیست قیمت فرش مشهد  لیست قیمت فرش کاشان  فرش تهران  فرش طرح سنتی  فرش صاحبقران  شهر فرش تهران  اقای فرش  خرید فرش 1200 شانه  فرش 1000 شانه تراکم 3000  قیمت 6 متری 1200 شانه  قیمت 9 متری 1200 شانه  طرح فرش  قیمت فرش ماشینی  فرش مناسب  فرش جدید  فرش خاص  قیمت فرش 700 شانه  فرش 1200 شانه 3600 تراکم برجسته 

فرش خود را بدون واسطه به قیمت درب کارخانه خرید کنید

سوالات متداول قوانین و مقررات حمل و نقل

 فرش کاشان  فروشگاه فرش کاشان  فرش نگین مشهد  کارخانه فرش کاشان  تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان   است که مجموعه تولیدات صنایع فرش کاشان را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به بازار فرش و نمایشگاه های معتبر فرش به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  مهمترین  شهر فرش ایران  می باشد و برای  خرید فرش  می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه تراکم 2700  ،  فرش 700 شانه تراکم 3000 شانه نما  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با .  قیمت فرش   تولیدی است ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و یک سال بیمه ایران در فروش فرش کاشان ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت قالیچه فرش و کناره فرش در سایت فرش کاشان عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل فرش سرمه ای ، فرش کرم ، فرش روناسی ، فرش گردویی ، فرش آبی فیروزه ای ، فرش آبی کاربنی ، فرش بادامی یا فرش نسکافه ای است که در مجموعه بازار فرش کاشان با ابعاد  فرش 12 متری   ،  فرش 9 متری   ،  فرش 6 متری   و قالیچه و کناره تولید می شود. کارخانه فرش ماشینی کاشان بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین فروشگاه اینترنتی فرش ایران است

رفتن به بالا