فرش کاشان

شیوه های بافت فرش ایرانی

textile-practices-carpet.jpg

در این مقاله درباره شیوه های بافت در فرش ماشینی که دارای انواع بافت مختلفی می باشد و دارای تاثیر نیز در کیفیت فرش می باشد توضیح کاملی را بدهیم که در ادامه می توانید آن را مطالعه کنید . ئباید گفت که فرش در هر نقطه ای از دنیا که دارای این تکنولوژی و این صنعت هستند به طور متفاوت بافته می شود که بسته به فرهنگ و آداب و رسوم هر مملکت می توان گفت که دارای طرح هایی متنوع هستند و تنوع در آنها نشان دهنده این نوع بافتنی است . این زیر انداز در کشور خود ما نیز به شیوه های مختلف ساخته می شود . در واقع باید گفت که این کالا در هر جای ایران نیز بسته به جغرافیا و همچنین بسته به فرهنگ و هنر می توانند طرح های مختلفی روی فرش پیاده کنند . این امر امری منطقی است و همین تنوع باعث شده است که انسان ها بتوانند طرح های متفاوتی را از جمله طرح افشان و طرح ترنج را ببافند و برای فروش به عرضه بازار برسانند . باید گفت که چله ها حکم اساس و مبنای دست بافته ها را دارند . در حقیقت اگر چله را از ساختمان فرش خارج کنیم کل این ساختمان از هم خواهد پاشید در صورتیکه این اتفاق برای تار و پود بیفتد آسیب کمتری به قالی وارد خواهد کرد . به همین خاطر چله کشی یا روش های مختلف بافت قالی که در اساس با هم تفاوت دارند به چند نوع تقسیم شده اند که در ادامه می خواهیم به آنها بپردازیم .

 

1- انواع شیوه های بافت فرش ایرانی

 1-1- بافت لول

در این روش که بیشتر در شهر هایی همچون اصفهان ، قم ، تبریز و مشهد دیده می شود تارهای چله بر روی دار قالی قرار می گیرند . بدین گونه در محل گره زدن به هم چسبیده خواهند بود و به کمک چوب هاف و کوجی که هرکدام در مناطق مختلف استفاده می شوند ، زیر رو بافته می شوند و قرار می گیرند . چوب هاف در مناطق ترک نشین و چوب کوجی در مناطق فارس نشین استفاده می شود . در این روش بافندگان از دو پود زیر و بالا استفاده می کنند . وقتی که هاف بالا است پود از زیر ضربدر عبور می کند و ضخیم تر است . پود بالا که ناز کتر است هنگامی زده می شود که هاف پاین باشد . ضخامت باعث شده است که پود زیر کم تاب و پود بالا پرتاب است . چله ها بین یکدیگر دارای زتاویه 80 تا 120 درجه می باشد . هر قوس که در پشت فرش ایرانی دیده می شود را یک گره می گوییم و به طور متمایز و برجسته این گره ها در پشت فرش دیده می شود .

 

1-2- بافت نیم لول

در این روش که در مناطق روستایی بیشتر رایج است چله به گونه ای قرار می گیرد که فاصله بین تارهای این چله ها در محل گره زدن نصف قطر ضخامت چله است . در این شیوه چله در هر رج ابتدا از زیر ضربدر و سپس از روی ضربدر کوبیده می شود . زاویه بین هر چله بین 70 تا نهایتا 120 درجه است . هرگره که در پشت این فرش می بینید به صورت نیم قوس و یک قوس دیده می شود .

 

1-3- شیوه بافت تخت

این شیوه مخصوص عشایر است . تارهای چله در این روش به ترتیبی قرار می گیرند که قطر ضخامت چله با فاصله بین چله ها برابر باشد . برای بافت فرش در این روش چله ضخیم تر در هر رج از بالا کوبیده می شود . زاویه بین هر چله کمی زیاد است و حدود 170 الی 180 درجه می باشد و هر چله در کنار دیگری قرار میگیرد . پود در این فرش از پشت کاملا نمایان و مشخص است .

 

1-4- شیوه کرباس

این روش از سه روش قبلی متفاوت است . پود در این نوع بافت حالت سفت و کشیده دارد .

نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
بهترین رنگ فرش برای اتاق پذیرایی و نشیمن
فرش خوب کدام است؟
بررسی و مقایسه انواع فرش 700 شانه
چه رنگ فرشی فضا را بزرگتر نشان می دهد
خرید فرش 1000 شانه
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
فرش کاشانخرید فرش ماشینی کاشان
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  فرش ارزان  خرید اینترنتی فرش ماشینی  فرش با کیفیت  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  قیمت فرش  'فرش ماشینی'  'فرش ماشینی کاشان'  'فرش 1000 شانه'  فرش ماشینی کاشان  خرید فرش ماشینی  7 روز ضمانت بازگشت  فرش ماشینی چیچک  خرید فرش  فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰  فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰  فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰  فرش مشهد  شهر فرش  فرش سرمه ای  فرش ۶ متری  فرش ۹ متری  فرش ۱۲ متری  فرش ارزان قیمت  قالی کاشان  خرید اینترنتی فرش  فرش 8 رنگ  فرش 10 رنگ  فرش 12 رنگ  فرش 14 رنگ  قالیچه  تولید فرش کاشان  فرش قیطران  فرش یلدای کویر  فرش خاطره  فرش پاتریس  فرش عظیم زاده  فرش نگین مشهد  بازار فرش  tva ;hahk  tva lhadkd  فرش 500 شانه  طرح 700 شانه  farsh kashan  carpet  فرش اکریلیک  إيران السجاد  صناعة السجاد كاشان  فرش ماهی  فرش کهکشان  فرش ارکیده  فرش تخفیفی  فرش خشتی  فرش HCP  فرش نایین  فرش کرم  فرش 700 شانه تراکم 2550  فرش کودک  CARPET KASHAN  قالی  تولید فرش  فرش اکرولیک  قیمت فرش 6 متری  قیمت فرش 9 متری  قیمت فرش 12 متری  فرش 1000 شانه تراکم 3600  فرش 1200 شانه تراکم 3600  قیمت 1200 شانه  کارخانه فرش کاشان  فرش پرهام  فرش کاشان پرهام  قیمت فرش کاشان  کاشان فرش  فرش زیبا  فرش شکارگاه  خرید فرش کاشان  فرش 1000 شانه کاشان  فرش ماهور  فرش کهربا  قیمت فرش 1200 شانه  کهکشان  فرش هیت ست شده  فرش چیچک  کهکشان 700 شانه  فرش ارشیدا  لیست قیمت فرش مشهد  لیست قیمت فرش کاشان  فرش تهران  فرش طرح سنتی  فرش صاحبقران  شهر فرش تهران  اقای فرش  خرید فرش 1200 شانه  فرش 1000 شانه تراکم 3000  قیمت 6 متری 1200 شانه  قیمت 9 متری 1200 شانه  طرح فرش  قیمت فرش ماشینی  فرش مناسب  فرش جدید  فرش خاص  قیمت فرش 700 شانه  فرش 1200 شانه 3600 تراکم برجسته 

فرش خود را بدون واسطه به قیمت درب کارخانه خرید کنید

سوالات متداول قوانین و مقررات حمل و نقل

 فرش کاشان  فروشگاه فرش کاشان  فرش نگین مشهد  کارخانه فرش کاشان  تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان   است که مجموعه تولیدات صنایع فرش کاشان را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به بازار فرش و نمایشگاه های معتبر فرش به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  مهمترین  شهر فرش ایران  می باشد و برای  خرید فرش  می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه تراکم 2700  ،  فرش 700 شانه تراکم 3000 شانه نما  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با .  قیمت فرش   تولیدی است ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و یک سال بیمه ایران در فروش فرش کاشان ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت قالیچه فرش و کناره فرش در سایت فرش کاشان عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل فرش سرمه ای ، فرش کرم ، فرش روناسی ، فرش گردویی ، فرش آبی فیروزه ای ، فرش آبی کاربنی ، فرش بادامی یا فرش نسکافه ای است که در مجموعه بازار فرش کاشان با ابعاد  فرش 12 متری   ،  فرش 9 متری   ،  فرش 6 متری   و قالیچه و کناره تولید می شود. کارخانه فرش ماشینی کاشان بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین فروشگاه اینترنتی فرش ایران است

رفتن به بالا