فرش کاشان

سیری بر نقشه فرش

first-motif-carpet.jpg

در هنر فرشبافی نقشه یک بخش تاثیر گذار و به عبارتی اساسی ترین بخش کار به شمار می آید. در کنار مسائل و عوامل مهمی که اعتبار و ارزش یک فرش را شامل می‌شوند اصالت و هویت یک فرش از روی نقشه آن فهمیده می شود. هر قوم یا مردمی دارای فرهنگ مخصوص به خود هستند که با مطالعه، بررسی و شناخت آن می‌توان آن قوم را از اقوام دیگر تشخیص داد. نقشه فرش هم مثل کتاب، فرهنگ یک قوم را به سادگی و زیبایی هرچه تمام تر برای ما بیان می کند و روشن می سازد؛ به عبارتی دیگر هرگاه بفهمیم که ریشه این نقوش از چه مکان و چه تاریخی سرچشمه گرفته است آنگاه می توانیم به ریشه این نقوش و عجین بودن آن با فرهنگ آن قوم بپردازیم. فی الحال با توجه به گستردگی هنر فرشبافی این سوال پیش می آید که کدام مردمان یا چه ملتی در چه زمان و تاریخی توانسته است که اولین نقوش روی فرش را پیاده کند؟

 

1- تاریخ اولین فرش

شاید پاسخ دادن به این سوال بسیار سخت و یا حتی غیرممکن باشد چون هیچ سند دقیق و روشنی در مورد اینکه اولین فرش در چه زمان و مکانی بافته شده است در دسترس انسان امروزی نیست. چیزی که قطعی است این است که به وجود آمدن فرش به شکل امروزی نیاز به یک سیر تکاملی بلندمدت دارد؛ زیرا نمی توانیم قبول کنیم که انسان به یکباره به این تکنیک رسیده باشد تا بتواند آثار ارزشمندی را خلق کند. بنابراین باید در این خصوص به بافت هایی که از نظر تکنیکی در سطح پایین تری قرار دارند توجه کنیم و آنها را مورد ملاحظه قرار دهیم. شاید اولین زیرانداز بافت دست انسان را بتوان "نمد" نامید. نمد از در هم فرو رفتن پشم ها به وسیله فشار به وجود می آید. همچنین با توجه به شواهد و قرائن موجود و آثار باقیمانده از زندگی انسانها و تمدن های قدیمی بتوان ابتدایی ترین نوع بافت به شکل امروزی را پارچه گریم دانست. از طرف دیگر با تحول تکنیکی که این دست بافته ها در طول تاریخ داشتند فرش پرزدار متجلی شده است. البته قالی پرزدار نیز سیر تحول و تکامل خواص را در طول تاریخ گذرانده تا به شکل امروزی در آمده است.

 

2- تاریخ نقشه فرش

نقش فرش نیز به عنوان یک بخش مهم و جداناپذیر از قالی سیر تحول و تکامل طولانی را پشت سر گذاشته است. آنچنان که نمی توان تاریخ دقیقی برای بافت اولین قالی تعیین کرد زمان مشخصی را نیز نمی‌توان برای اولین نقش قالی در نظر گرفت؛ اما با استناد به سابقه ی هنر رسم و نقاشی و بررسی ها و تحقیقات دانشمندان در مورد نقش فرش می توان حدس‌هایی زد. این که چه طرحی روی قالی پیاده شود برگرفته از ذهن طراح یا بافنده طرح است.

از طرفی دیگر نقاشی به عنوان یکی از اولین هنر های انسان به شمار می رود. همچنین تاریخ این هنر به زمان قبل از تاریخ می رسد که در آن انسان با رسم نقشه های مختلف عقاید و نظریات خود را با آن بیان می کرده و بدین ترتیب در یک ملت یکسری نقوش و رسم ها به عنوان نماد فرهنگی هنری اهمیت پیدا می کنند و به مرور زمان توسط نقاشان و حتی هنرمندان رشته های مختلف مورد توجه قرار می گیرند. از جمله آنها می توان به هنرمندان بافنده اشاره کرد که از این امر پبروی کرده و این نقش ها را روی دست بافته های گوناگون منتقل می‌کردند. از آنجا که این نقوش در نزد ملل مختلف دارای خصوصیات خاص فرهنگی آن ملت بوده است می توان با پرداختن به این خصوصیات هنر و تفکر هنری مردم یک کشور را از کشوری دیگر تمایز داد و آن را یک امر منحصر به فرد دانست.

هنر قالی بافی یک هنر تکامل یافته، سطح بالا و تاثیر پذیرفته از هنرهایی مثل گچبری، سفالگری، فلزکاری و سنگ تراشی است. همچنین این نکته را می دانیم که هنرمندان این رشته های هنری از زمان های گذشته با رسم نشانه ها بر روی آثار خود اسناد تاریخی با ارزشی را برای آیندگان بر جای گذاشتند. هنرمندان قالیباف نیز تحت تاثیر همین نقوش و با الهام گیری از آنها فرشهای خود را زینت بخشیدند. هرچند فنا پذیر بودن فرش به دلیل جنس مواد مصرفی آن باعث شده تا بتوانیم به اولین قالی های تولید شده ساخته دست بشر دست یابیم اما می‌توانیم از روی آثار دیگر هنری یاد شده نقوش رایج در آن زمان را مورد بررسی قرار دهیم.

در پایان این سوال برای ما پیش می آید که چه عامل یا عواملی باعث می شوند تا نقشه ها در نزد اقوام مختلف با هم متفاوت باشند؟
در پاسخ به این سوال می توان گفت که ذهن خلاق یک هنرمند خواسته یا ناخواسته تحت تاثیر محیط فرهنگی اطراف خود قرار میگیرد و در واقع هنرمند احساسش را تحت تاثیر این عوامل از خود بروز میدهد. عواملی مثل محیط زندگی (از لحاظ آب و هوا، شرایط اقلیمی و ...) و فرهنگ (به عنوان مجموعه ای از آداب و رسوم، مذهب، باورها، خرافات، افسانه و ...) .

نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
جایگاه فرش ماشینی در صادرات
انواع بافت در فرش
پروسه تولید فرش ماشینی کاشان
تمیز کردن فرش ماشینی
خرید فرش های آکریلیک درجه یک از کارخانه
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
فرش کاشانخرید فرش ماشینی کاشان
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  فرش ارزان  خرید اینترنتی فرش ماشینی  فرش با کیفیت  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  قیمت فرش  'فرش ماشینی'  'فرش ماشینی کاشان'  'فرش 1000 شانه'  فرش ماشینی کاشان  خرید فرش ماشینی  7 روز ضمانت بازگشت  فرش ماشینی چیچک  خرید فرش  فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰  فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰  فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰  فرش مشهد  شهر فرش  فرش سرمه ای  فرش ۶ متری  فرش ۹ متری  فرش ۱۲ متری  فرش ارزان قیمت  قالی کاشان  خرید اینترنتی فرش  فرش 8 رنگ  فرش 10 رنگ  فرش 12 رنگ  فرش 14 رنگ  قالیچه  تولید فرش کاشان  فرش قیطران  فرش یلدای کویر  فرش خاطره  فرش پاتریس  فرش عظیم زاده  فرش نگین مشهد  بازار فرش  tva ;hahk  tva lhadkd  فرش 500 شانه  طرح 700 شانه  farsh kashan  carpet  فرش اکریلیک  إيران السجاد  صناعة السجاد كاشان  فرش ماهی  فرش کهکشان  فرش ارکیده  فرش تخفیفی  فرش خشتی  فرش HCP  فرش نایین  فرش کرم  فرش 700 شانه تراکم 2550  فرش کودک  CARPET KASHAN  قالی  تولید فرش  فرش اکرولیک  قیمت فرش 6 متری  قیمت فرش 9 متری  قیمت فرش 12 متری  فرش 1000 شانه تراکم 3600  فرش 1200 شانه تراکم 3600  قیمت 1200 شانه  کارخانه فرش کاشان  فرش پرهام  فرش کاشان پرهام  قیمت فرش کاشان  کاشان فرش  فرش زیبا  فرش شکارگاه  خرید فرش کاشان  فرش 1000 شانه کاشان  فرش ماهور  فرش کهربا  قیمت فرش 1200 شانه  کهکشان  فرش هیت ست شده  فرش چیچک  کهکشان 700 شانه  فرش ارشیدا  لیست قیمت فرش مشهد  لیست قیمت فرش کاشان  فرش تهران  فرش طرح سنتی  فرش صاحبقران  شهر فرش تهران  اقای فرش  خرید فرش 1200 شانه  فرش 1000 شانه تراکم 3000  قیمت 6 متری 1200 شانه  قیمت 9 متری 1200 شانه  طرح فرش  قیمت فرش ماشینی  فرش مناسب  فرش جدید  فرش خاص  قیمت فرش 700 شانه  فرش 1200 شانه 3600 تراکم برجسته 

فرش خود را بدون واسطه به قیمت درب کارخانه خرید کنید

سوالات متداول قوانین و مقررات حمل و نقل

 فرش کاشان  فروشگاه فرش کاشان  فرش نگین مشهد  کارخانه فرش کاشان  تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان   است که مجموعه تولیدات صنایع فرش کاشان را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به بازار فرش و نمایشگاه های معتبر فرش به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  مهمترین  شهر فرش ایران  می باشد و برای  خرید فرش  می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه تراکم 2700  ،  فرش 700 شانه تراکم 3000 شانه نما  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با .  قیمت فرش   تولیدی است ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و یک سال بیمه ایران در فروش فرش کاشان ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت قالیچه فرش و کناره فرش در سایت فرش کاشان عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل فرش سرمه ای ، فرش کرم ، فرش روناسی ، فرش گردویی ، فرش آبی فیروزه ای ، فرش آبی کاربنی ، فرش بادامی یا فرش نسکافه ای است که در مجموعه بازار فرش کاشان با ابعاد  فرش 12 متری   ،  فرش 9 متری   ،  فرش 6 متری   و قالیچه و کناره تولید می شود. کارخانه فرش ماشینی کاشان بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین فروشگاه اینترنتی فرش ایران است

رفتن به بالا