فرش کاشان

تفاوت فرش با اقسام دیگر

types-carpet.jpg

چیزی حدود ۲ یا ۳ هزار سال قبل از میلاد مسیح بود که بافت « فرش » در ایران شروع گردید. ابزار و وسایل « قالی بافی » را در حفاری های صورت گرفته توسط باستان شناسان در حوالی شهر سوخته و محیط های باستانی بین النهرین یافته اند که نشان از سابقه ۴ الی ۵ هزار ساله هنر "قالیبافی" در ایران عزیزمان دارد . حال بعد از اینکه کلمات «قالی» و « قالیچه » و« فرش » را مطرح کردیم این سوال برای ما پیش می آید که بین « قالی »، « قالیچه » و « فرش » چه تفاوتی وجود دارد؟ آیا اصلا اینان با هم تفاوتی دارند یا خیر؟ در جواب این سوال باید بگوییم که بله همه ی این موارد با یک دیگر متفاوت هستند . هرگونه گستردنی بافتنی « فرش » گویند که شامل « قالی »، « گلیم »، « جاجیم »، « زیلو »، « پلاس » و… می شود اما نکته ای که وجود دارد این است که به فرش پرزدار " قالی " می گوییم . در ادامه به انواع و اقسام فرش می پردازیم که می توانید آن را برای کسب اطلاعات مفید بخوانید و مطالعه کنید .

و ضمنا چیزی که باعث می شود قالی از قالیچه تمایز داده شود، متراژ آن است. فرشهای پرزدار با مساحت ۶ متر مربع به بالا قالی نامیده می شود و فرشهای پرزدار با مساحت ۶ متر یا کمتر از آن را «قالیچه» گویند . دانستن این نکته خالی از لطف نیست که کوچک ترین قالیچه ها با مساحت یک تا یک و نیم متر، برای پشتی بافته می شوند . به غیر از قالی تعداد دست بافته های حرفه ی قالیبافان و فرشبافان بیش از ۵۰ نوع می باشد که بیشتر آن کاربری فرش را دارد و بقیه برای زندگی دارای کاربرد خاص و مهم است. تفاوت از اینجا پیدا می شود که هر گستردنی را قالی نمی نامند، اما به هر گستردنی فرش گویند. مثل گلیم، جاجیم، ورنی، پلاس، کلگی، کناره، ذرع و نیم، قالیچه وغیره . این امر در حالی است که تنها یکی از کل این بافته ها قالی یا همان قالی دستباف مرسوم میان مردم است که باید دارای ویژگی هایی مثل داشتن تار و پود و پرزدار بودن باشد و پرزها سرتاسر تارهای فرش گره خورده باشند. اما تعاریف مهم ترین بافته های تولید شده در ایران بدین صورت است :

 

1- تفاوت قالی با جاجیم

جاجیم فرشی است با ضخامت زیاد و مانند گلیم که راه راه و رنگین توسط قالیباف  بوجود میاید و مثل زیرانداز استفاده می شود . جاجیم را از نخ های رنگین پنبه ای یا پشمی و حتی گاهی از کرک می بافند. از بهترین انواع جاجیم در بین ایلات و عشایر بویژه ایلات ترکمن و نیز آذربایجان و کردستان موجود می باشد. از جمله انواع این زیرانداز می توان از جاجیم پشمی یا پشم در پشم، جاجیم پشم و پنبه که تار آن از نخ پنبه و پودش از نخ پشم تولید می شود، جاجیم ابریشم و پنبه که تارش از نخ پنبه و پودش از نخ ابریشم گرفته می شود و جاجیم ابریشمی یا ابریشم در ابریشم که بسیار گونه ی نادر و در عین حال تزئینی است .

 

2- تفاوت فرش با گبه

می توان گفت این بافته هم به نوعی قالی است؛ بدین معنا که به غیر از تاروپود، دارای پرز هم هست ولی فرش فروشان هنگام تقسیم بندی انواع قالی، گبه را به عنوان قالی به حساب نمی آورند و آن را مثل یکی از انواع فرشها معرفی می کنند؛ ممکن است به این دلیل که ضخامت پرز و درازای گره آن نسبت به پرز انواع قالی، بسیار ضخامتش بیشتر و درازتر است .

به عبارتی گبه تنها مخصوص عشایر بوده و البته اکنون به شکل ویژه در بعضی کارگاه های قالی بافی شهری هم دیده می شود. خوب است بدانید گبه نقشه ندارد و طرح هایش هم انتزاعی است؛ بدین معنا که بافنده، براساس فکر خود یا منظره ی رو به رویش، تصویر حیوان، آدم و درخت یا حتی اشکال هندسی را می بافد. اندازه گبه اصولا از یک و نیم تا چهار و نیم متر می باشد و بزرگ تر از این متراژ تقریبا در بازار یافت نمی شود .

 

3- پلاس با فرش ماشینی

اینگونه فرش که در زمان قدیم بیشتر روستاییان آن را در زندگی خود به کار می برده اند، امروزه دیگر کمتر کسی از آن استفاده میکند و آن را کمتر می بافند. پلاس درواقع مثل فرشی است که تار و پودش، هر دو پنبه ای هستند. تا قبل از این ، گونه ای پلاس را در بیشتر روستاهای ایران می بافتند که تارش از نخ پنبه ای بود و پودش از رشته های باریک شده تشکیل میشد .

 

4- نمد و حصیر

این دو زیرانداز را هم در رده ی فرش به حساب می آورند. البته اکنون غیر از محل بافت آن، در مناطق دیگر کمتر کاربرد زیرانداز را دارد. حصیر را عمدتا در مناطقی که در آن درخت نخل یا نی کاشته میشود، می بافند و با آن چیزهای زیادی من جمله فرش و سفره تا کیف و ظرف تولید میکنند؛ نمد نیز گونه ای به حساب می آید که از فرو بردن و به هم چسباندن پشم شتر به وسیله مالش دادن و فشار آنها به هم تولید می شود، ولی در این نوع اثری از گره و تار و پود نیست و هرچه که در آن موجود است حاصل در هم تنیده شدن آن است .

 

5- گلیم

گلیم اسمی آشنا برای خیلی از ما ایرانی هاست. به عبارتی به زیرانداز و بافتنی بدون پرز گلیم گویند. در بافت اینگونه فرش، پودها از بین تارها گذر داده می شوند. گلیم اقسام مختلفی دارد که هر قسمش زیبایی خیره کننده ای دارد. بعضی از اقسام گلیم با زحمت زیاد بافته می شوند، در نتیجه گران تر هستند. بعضی نیز ساده تر بافته می شوند و طبیعتا قیمت آن ها در بازار پایین تر است .

نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
مقایسه فرش ماشینی کاشان و مشهد
ضرورت استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی
بررسی قیمت فرش ماشینی از زوایای مختلف
عواملی که به پایداری صنعت فرش کمک میکند
مزایای نخ هیت ست شده
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
فرش کاشانخرید فرش ماشینی کاشان
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  فرش ارزان  خرید اینترنتی فرش ماشینی  فرش با کیفیت  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  قیمت فرش  'فرش ماشینی'  'فرش ماشینی کاشان'  'فرش 1000 شانه'  فرش ماشینی کاشان  خرید فرش ماشینی  7 روز ضمانت بازگشت  فرش ماشینی چیچک  خرید فرش  فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰  فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰  فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰  فرش مشهد  شهر فرش  فرش سرمه ای  فرش ۶ متری  فرش ۹ متری  فرش ۱۲ متری  فرش ارزان قیمت  قالی کاشان  خرید اینترنتی فرش  فرش 8 رنگ  فرش 10 رنگ  فرش 12 رنگ  فرش 14 رنگ  قالیچه  تولید فرش کاشان  فرش قیطران  فرش یلدای کویر  فرش خاطره  فرش پاتریس  فرش عظیم زاده  فرش نگین مشهد  بازار فرش  tva ;hahk  tva lhadkd  فرش 500 شانه  طرح 700 شانه  farsh kashan  carpet  فرش اکریلیک  إيران السجاد  صناعة السجاد كاشان  فرش ماهی  فرش کهکشان  فرش ارکیده  فرش تخفیفی  فرش خشتی  فرش HCP  فرش نایین  فرش کرم  فرش 700 شانه تراکم 2550  فرش کودک  CARPET KASHAN  قالی  تولید فرش  فرش اکرولیک  قیمت فرش 6 متری  قیمت فرش 9 متری  قیمت فرش 12 متری  فرش 1000 شانه تراکم 3600  فرش 1200 شانه تراکم 3600  قیمت 1200 شانه  کارخانه فرش کاشان  فرش پرهام  فرش کاشان پرهام  قیمت فرش کاشان  کاشان فرش  فرش زیبا  فرش شکارگاه  خرید فرش کاشان  فرش 1000 شانه کاشان  فرش ماهور  فرش کهربا  قیمت فرش 1200 شانه  کهکشان  فرش هیت ست شده  فرش چیچک  کهکشان 700 شانه  فرش ارشیدا  لیست قیمت فرش مشهد  لیست قیمت فرش کاشان  فرش تهران  فرش طرح سنتی  فرش صاحبقران  شهر فرش تهران  اقای فرش  خرید فرش 1200 شانه  فرش 1000 شانه تراکم 3000  قیمت 6 متری 1200 شانه  قیمت 9 متری 1200 شانه  طرح فرش  قیمت فرش ماشینی  فرش مناسب  فرش جدید  فرش خاص  قیمت فرش 700 شانه  فرش 1200 شانه 3600 تراکم برجسته 

فرش خود را بدون واسطه به قیمت درب کارخانه خرید کنید

سوالات متداول قوانین و مقررات حمل و نقل

 فرش کاشان  فروشگاه فرش کاشان  فرش نگین مشهد  کارخانه فرش کاشان  تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان   است که مجموعه تولیدات صنایع فرش کاشان را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به بازار فرش و نمایشگاه های معتبر فرش به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  مهمترین  شهر فرش ایران  می باشد و برای  خرید فرش  می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه تراکم 2700  ،  فرش 700 شانه تراکم 3000 شانه نما  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با .  قیمت فرش   تولیدی است ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و یک سال بیمه ایران در فروش فرش کاشان ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت قالیچه فرش و کناره فرش در سایت فرش کاشان عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل فرش سرمه ای ، فرش کرم ، فرش روناسی ، فرش گردویی ، فرش آبی فیروزه ای ، فرش آبی کاربنی ، فرش بادامی یا فرش نسکافه ای است که در مجموعه بازار فرش کاشان با ابعاد  فرش 12 متری   ،  فرش 9 متری   ،  فرش 6 متری   و قالیچه و کناره تولید می شود. کارخانه فرش ماشینی کاشان بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین فروشگاه اینترنتی فرش ایران است

رفتن به بالا